• TEST zesilovače NAD C 368

  • TEST zesilovače NAD C 368
  • TEST zesilovače NAD C 368

  MULTIMEDIÁLNÍ ZESILOVAČ NAD C 368 PATŘÍ DO RENOVOVANÉ ŘADY CLASSIC. FIRMA VZALA PODLE SVÝCH SLOV ONU RENOVACI Z GRUNTU A POSTAVILA ÚPLNĚ NOVÝ ZESILOVAČ, KTERÝ ALE VYUŽÍVÁ OSVĚDČENÉ FIREMNÍ TECHNOLOGIE, TAKŽE JE TO TAK NA PŮL. NAD SE NETAJÍ TÍM, ŽE SE ZAMĚŘUJE NA BĚŽNÉHO SPOTŘEBITELE, ČEMUŽ ODPOVÍDÁ OHROMNÉ MNOŽSTVÍ ANALOGOVÝCH A DIGITÁLNÍCH VSTUPŮ A VÝSTUPŮ, KTERÉ ZESILOVAČ NABÍZÍ. NAVZDORY TOMU JSEM BYL PŘEKVAPEN, JAK DOSPĚLÝ ZVUK TOTO LEVNÉ ZAŘÍZENÍ UMÍ.

  V centru nových NAD, C 368 nevyjímaje, je firemní obvod “PowerDrive”. Princip je vcelku pochopitelný - obvod nonstop monitoruje napěťové a proudové nároky zesilovače a spíná podle toho jedno ze dvou vinutí. Přizpůsobuje se tak momentální impedanci a fázi připojených reprosoustav a optimalizuje výkon zesilovače do nich. Jedním z hlavních benefitů je snížení zkreslení, druhým to, že nezávisle na typu připojených reprosoustav NAD garantuje 2x80W trvalého výkonu do nich. Na výstupu má C 368 spínané Hypex UcD, takže vás ta energie ani moc nestojí a zesilovač tak je ´zelenější´ než běžné hifi.

  Nemá smysl, abych na tomto místě vyjmenovával veškeré vstupy a výstupy, kterými zesilovač disponuje - najdete je znázorněné na přiloženém obrázkovém diagramu. Co je zajímavé, je možnost dokoupit zásuvné moduly, které zezadu prostě jen zaklapnete do příslušných šachet. Váš C 368 tím obohatíte o typ-B USB (propřipojení např. notebooku), HDMI 4K nebo o Bluesound network streaming. Přes NADův BluOS tak můžete streamovat jakýkoli formát, včetně FLAC, ALAC a WAV, s rozlišením až do 24bit/192kHz. Přišroubováním přiložené antény umožníte komunikaci přes aptX Bluetooth, ato jak směrem ven (do sluchátek), tak směrem dovnitř (ze smartfonu nebo tabletu). A aby to NAD pojistil úplně, má C 368 i vestavěný sluchátkový předzesilovač a phono předzesilovač pro MM vložky.

  Možná jen škoda, že veškerou tuto technologickou nádheru NAD zavřel do typické šedočerné firemní krabice, navíc ještě s plastovými tlačítky. Ale alespoň ho poznáte už z dálky. Uvnitř zařízení je také napůl prázdno, digitální řešení se vejdou na pár desek, takže stejně je šasi potřeba pouze s důvodu standardizace rozměrů s ostatními hifi komponenty.

  Dvě věci se mi líbily hned od začátku. Jednak že má zesilovač šikovnou "auto-on" funkci, která ho automaticky zapne, detekují-li obvody na některém ze vstupů signál, jednak že hned po vybalení z krabice hrál s přesvědčivou autoritou a solidním detailem.

  C 368 má velmi dobrý basový základ, který dává zvuku pocit sytosti a plnosti. Pomalé bicí Ringo Starra (jak on sám říká jako když někdo padá ze schodů) NAD ještě podtrhl svým hromovým projevem, a ani nevadilo, že kontury byly o něco měkčí. Objem a velikost C 368 rozhodně nechybí, i když bych si přál, aby byl spodek preciznější a jeho tranzienty pevnější.

  Celkové ladění je spíše na pohodu, takže ani při vysokých hlasitostech (kde si mimochodem zesilovač drží stále výbornou kontrolu) jsem jej nedonutil k větší živosti - zvuk byl stále klidný jako anglický gentleman. Na druhou stranu se to skvěle poslouchalo, něco jako poslechová únava je C 368 cizí.

  NAD C 368 mě překvapil poměrně dobrým citem pro vzduch a ambienci. Nebylo to až takové, jak to umí opravdový high end, a vzduch měl spíše podobu jakéhosi ‘halo’ okolo hlasů a instrumentů, ale třeba vynikající nahrávky Opus 3, pořízené v kostelní akustice, krásně expandovaly a prostorem jen dýchaly.

  Jemná hra metel v soundtracku Twin Peaks možná postrádala větší míru transparence, nicméně příjemně překvapila dobře vykouzlenou iluzí microtranzientů a otevřeným zvukem. Za ty peníze to bylo velice dobré.

  Tak jak bylo řečeno, C 368 je na straně plného a nasyceného zvuku s lehkým náznakem tepla na vyšších středech. Propůjčuje to krásně hedvábný lesk houslovým partům, ať už jde o sólistu nebo sekci, ale neokrádá to hudbu o potřebnou dynamiku. NAD jakoby mistrně zkombinoval typicky svůdný přednes japonských zesilovačů 90. let s drajvem, požadovaným od moderních zesilovačů. S uvážením, jak jsou na tom dnešní nahrávky mizerně, je to od konstrukčního týmu NAD bezpochyby velmi dobrá volba.

  Prostor je u C 368 v dané kategorii bezchybný, řekl bych, že spíše lepší, s dostatkem plasticity. Lehce se zkomprimoval, když jsem použil C 368 i jako DAC přes Toslink z CD transportu. Byl svázanější i při přehrávání mp3 tracků přes iPhone a Bluetooth, což se dalo čekat. Na druhou stranu mi imponovalo, že i z tak mizerným formátem, jako jsou mp3, si NAD poradil se ctí a tracky byly krásně poslouchatelné. Mám v okolí poměrně dost lidí, kteří vlastní gigabyty mp3 dat na úložištích - C 368 je jedním z řešení, jak tyto informace vytahat bez toho, aby uši obtěžovala jejich jedovatost. Škoda, že testovaný přístroj neměl BluOS desku, takže jsem nemohl vyzkoušet, jak by se vypořádal s hi-res streamovanou muzikou.

  V nízkorozpočtové kategorii převodníko-zesilovačů je dnes poměrně našlapáno a operují zde všechny známé značky - Yamaha, Denon, Rotel, Pioneer nebo Vincent, abych jmenoval alespoň některé. C 368 je k nim velice zdařilou alternativou, a to zejména díky opravdu neskutečným propojovacím možnostem.